دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82081
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب

كارون3«صنعت سدسازي» در ايران، يكي ديگر از صنايع مهم كشور محسوب مي شود. ايرانيان به دليل كمبود آب و كاهش نزولات جوي، از ديرباز به اين صنعت توجه خاصي داشتند. به طوري كه ساخت سد، بند يا آبگير بر اساس نياز ساكنين هر منطقه و با توجه به شرايط جغرافيايي آن منطقه انجام مي شد.
تاريخ سدسازي در ايران، قدمتي طولاني دارد، ساخت، مرمت و لايه روبي آن از جمله كارهاي بزرگ و مردمي بود كه توسط حكام و پادشاهان در دوره هاي مختلف تاريخي صورت مي گرفت و در اين ميان رونق اقتصادي و پيشرفت روستاها و شهرها با سيستم هاي آبياري و آب رساني مرتبط بود. از قديمي ترين سدهاي قوسي جهان «سد كبار» است كه طول قوس آن ۳۸ متر، ارتفاع ۲۶ متر ، ضخامت ۵ متر و شعاع قوس آن ۳۸ متر است.
بنابراين بايد گفت؛ مهم ترين عواملي كه ضرورت ايجاد و احداث سد در كشور را ايجاب مي كند، افزايش جمعيت، بالارفتن سطح بهداشت، محدوديت منابع آب شيرين، برداشت بيش از حد آب هاي زيرزميني و بالاخره هجوم جبهه هاي آب شور به شيرين هستند.
«صنعت سدسازي» به صورت مدرن و با مقياس بزرگ در حدود سه دهه قبل در ايران آغاز شد، به اين معني كه؛ مطالعه و طراحي سدهاي مخزني بزرگ از حدود سال ۱۳۲۷ هـ . ش، شروع و احداث اين سدها از اواخر دهه ۱۳۳۰ هـ . ش، انجام شد. با پيروزي انقلاب اسلامي ايران، «صنعت سدسازي» وارد مرحله ي جديدي از توسعه و پيشرفت شد و در اين ميان وزارت نيرو نقش به سزايي در توسعه اين صنعت به عهده داشته است. آمار سدهاي احداث شده در دو دهه پس از انقلاب اسلامي از ۱۳ سد به ۶۰ سد افزايش يافت.
در حال حاضر نيز، در برنامه تامين آب كشور ، ۷۰ سد مهم و ۴۸ شبكه آبياري زهكشي در دست اجرا است.


X